Szerszámgyártás
Mi az a szerszámgép, mit csinál, aki szerszámgyártással foglalkozik? Hogyan alakult a szerszámgyártás folyamata, és kiknek van szüksége a szerszámgyártásra?
A szerszámgyártás a különböző forgácsolási technológiákkal -terv szerint – legyártott alkatrészek összeillesztését jelenti.
Napjainkban a szerszámgyártás folyamatában használt szerszámgépek már gépi hajtással működnek, de ezek elődjeit még igen gyakran emberi erővel mozgatták. A történészek általánosságban azt tartják, hogy modern szerszámgépekről akkortól lehet beszélni, amikor az addig használt emberi erőt felváltották a gépek.
A mai esztergapadok közvetlen elődje 1483-ból származik. Ezzel a géppel fa csavarmenetet készítettek, és ez még mechanikusan vezérelt gép volt.
Olyan gépek, melyek különböző anyagok alakítására, megmunkálására szolgáltak már több ezer éve is léteztek. Például húrral forgatott esztergát és fúrót már az ókori Egyiptomban is használtak. Egészen a késő középkorig nem voltak olyan gépek, melyek más gépek előállítására voltak képesek.
A középkori órásmesterek és a reneszánsz kor nagy feltalálói mint, mint a szerszámgyártás ősei kövezték ki az utat a mai értelemben vett szerszámgépek kialakításához.
A 18. és 19. században, de esetenként még a 20. században is a szerszámgépek készítői egybe estek azokkal, akik fel is használták azokat végtermékek gyártására.
Ezekből a gyökerekből nőtt ki az az iparág, amit ma úgy hívunk, hogy szerszámgyártás.
A szerszámgépek hajtására változatos lehetőség kínálkozik.
A modern szerszámgépek kialakulásának a gőzgép megjelenése adta meg a kezdő lökést.
Később a gőzgépeket teljesen felváltották az egyedi villanymotoros hajtások, majd ezt követően a telephelyek gőzgépeit felváltották az erőművek és a villamos hálózat.
A szerszámgyártás során használt szerszámgépek lehetnek kézi vagy automatikus vezérléssel irányíthatók. A hagyományos szerszámgépekbe több mechanikus vezérlési lehetőséget építettek be, melyek segítségével egyes összetett megmunkálási feladatok is megoldhatók voltak.
Az 1960-as évektől kezdve a szerszámgyártás folyamatát, illetve az itt használt a szerszámgépeket számítógéppel egészítették ki, mely a gyártási folyamatot sokkal rugalmasabbá tette. Ez már a CNC vezérlés volt.
A szerszámgyártás szerszámgépei:
- Forgácsoló szerszámgépek
- Esztergák
- Marógépek
- Gyalugépek
- Fúrógépek
- Köszörűk
- Fűrészgépek
- Megmunkáló központok
- Szikraforgácsoló gépek
A szerszámgyártás ma már egy igen fejlett, és ismert iparág. A szerszámgyártás technológiájával a szerszámkészítő fémet, műanyagot és egyéb anyagokat forgácsoló, sajtoló, alakító és megmunkáló gépekhez készít szerszámbefogó, vezető és tartó készülékeket, különleges kéziszerszámok, mérőeszközöket.
A teljesség igénye nélkül nézzük meg azokat a területeket, ahol a szerszámgyártás jelentős feladatokat kap:
- Cipőipariszerszám-készítés
- Fémipari eszközgyártás
- Gyémántszerszám-készítés
- Idomszerész
- Mezőgazdasági szerszámkészítés
- Optikai szerszámkészítés
- Szabászkés-készítés
- Szerszámmegmunkálás
- Vésnökszerszám-készítés
- Zárszerszám-készítés
Amennyiben tökéletes szerszámra van szüksége, akár a felsorolt területeken, akár más esetben, keressen bennünket, számunkra nincs megoldhatatlan feladat.
Vegye fel a kapcsolatot velünk, ha alkatrészgyártásra van szüksége, állunk rendelkezésére!
Vegye fel velünk a kapcsolatot telefonon!